PREMIÉR: Vďaka prevzatiu Gabčíkova prestávame prichádzať o milióny.

10.03.2015 Bratislava

Bratislava 10. marca (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude musieť parlament informovať o tom, akým spôsobom štát prebral kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG). Navrhol to v procedurálnom návrhu nezaradený poslanec Mikuláš Dzurinda po tom, ako premiér vystúpil v parlamente. Plénum mu to odobrilo.

Dzurinda prišiel s požiadavkou po premiérovom vystúpení, na ktoré poslanci nemohli reagovať. Nevystupoval totiž v rozprave k otvorenému bodu. To viacerí opoziční poslanci považovali za porušenie rokovacieho poriadku, keďže schôdza sa podľa nich poriadne ani nezačala a premiér nemal k akému bodu vystupovať. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) oponoval. Tvrdil, že premiér, rovnako ako prezident SR, môže podľa zákona vystupovať, kedykoľvek o to požiada. Opozícia namietala, Fico napriek ich odporu vystúpil.

Predseda vlády dnes informoval parlament o tom, že štát sa definitívne stal vlastníkom VEG. Prevádzku elektrárne tak bude mať po novom na starosti štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Doteraz ju zabezpečovali na základe zmluvy o prenájme Slovenské elektrárne (SE).

Fico označil túto zmluvu o prenájme za nevýhodnú pre štát. Vodnú elektráreň však podľa jeho slov nebolo možné sprivatizovať, lebo tomu bránili medzinárodné predpisy. "Na základe tejto zmluvy sprivatizované SE si bez akéhokoľvek dôvodu mohli ponechávať 35 % tržieb z tejto vodnej elektrárne, čo pri bežných tržbách okolo 100 miliónov eur ročne predstavovalo okolo 35 až 40 miliónov eur ročne. Počnúc prvou sekundou dnešného dňa Slovenská republika získala plnú kontrolu nad najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku a toto rozhodnutie považujem za veľmi dôležité," skonštatoval v parlamente premiér.

Zároveň uviedol, že každé jedno euro, ktoré vodná elektráreň zarobí, pôjde do Vodohospodárskej výstavby, ktorá je 100-% štátnym podnikom. "Sme veľmi silní, pokiaľ ide o právne pozície do budúcnosti. Slovenská republika prestáva prichádzať o obrovské množstvá peňazí, o ktoré prichádzala na základe nevýhodnej zmluvy," doplnil Fico.

Podľa neho je mimoriadne dôležité aj rozhodnutie krajského súdu, ktoré nadobudlo právoplatnosť a posunulo celý problém s VEG dopredu. "Všetci budeme ešte čakať na rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, pretože skutočnosti, ktoré sa týkajú predovšetkým precenenia majetku SE, kde hodnota po precenení bola možno o 60 % vyššia, ako bola cena za privatizáciu, naznačujú, že táto privatizácia prebehla za mimoriadne nevýhodných podmienok pre Slovenskú republiku," dodal premiér.
 

Vyberte región

mark